plus vdw 840
Zaprawa do fugowania kostki brukowej
Nawierzchnie dla ruchu pieszego
W porównaniu do innych dostępnych zapraw jednokomponentowych utwardzających się pod wpływem tlenu zaprawa vdw 840 plus wyróżnia się wysoką odpornością na ściskanie i możliwością dodawania wody celem wytworzenia szlamu do fugowania wąskich fug.
Wymagania podstawowe:
Podłoże musi być stabilne i przepuszczalne dla wody. Głębokość fugi minimum 30 mm, Szerokość fugi min 3 mm/maks. 20 mm,Temperatura powietrza > 5° C, temperatura maks. 30° C.
Narzędzia:
Nóż, rakla gumowa, miotła z włosia kokosowego (tzw. smołówka) i wąż gumowy w końcówką do spryskiwania.
Powierzchnia testowa:
Przy nawierzchniach z kamienia naturalnego i betonu przy kontakcie z zaprawą może dojąść do zmiany odcienia powierzchni jak ściemnienie lub plamienie. Generalnie zaleca się wykonanie powierzchni próbnej.
Przygotowanie powierzchni:
Powierzchnię należy oczyścić z kurzy, piasku, resztek betonu, farb i innych zanieczyszczeń.
Fugowanie:
Czas pracy zaprawą wynosi około 45 minut przy temperaturze 20° C. Fugowaną powierzchnię dobrze zwilżyć wodą a później w czasie pracy utrzymywać w stanie wilgotnym. Następnie rozciąc nożem znajdujący się we wiadrze worek z zapakowaną próżniowo zaprawą. Materiał rozsypać po powierzchni kostki porcjami w ilości potrzebnej do zafugowania 4-5 m². Zaprawę wprowadzić do fug raklą gumową jednocześnie używając do tego strumienia wody (szlamowanie). Należy przy tym własciwie dozować wodę aby nie doprowadzić do wypłukania zaprawy. Pozostające na powierzchni kostki resztki zaprawy należy ostrożnie usunąć za pomocą lekkiego strumienia wody i miękkiej miotły, uważając przy tym aby nie wypłukać zaprawy z fug.
Bezpośrednio po zakończeniu fugowania należy usunąć ewentualne pozostałości zaprawy za pomocą suchej, miękkiej miotły zmiatając ukośnie do kierunku fug. Uwaga: przy fugowaniu „na sucho” na powierzchni kostki może pozostać cienki film z żywicy. Zniknie on samoczynnie za kilka tygodni lub miesięcy w zależności od pogody.